Sebaobmedzovanie pod vplyvom spoločenského tlaku

Autor: Jozef Genzor | 29.8.2011 o 11:09 | (upravené 29.8.2011 o 11:33) Karma článku: 9,01 | Prečítané:  1911x

Aké prirodzené je stať sa otrokom. Ľudia tak zvyknú žiť. Nepotrebujú na to ani reťaze a mreže, stačí im vlastná myseľ. Sme otrokmi našich predstáv o tom, čo spoločnosť považuje za normálne alebo správne. Pod nátlakom spoločnosti prijímame jej vzory správania, považujeme ich za svoje vlastné, žijeme podľa nich, vyžadujeme ich od ostatných a čudujeme sa, keď je niekto iný.

Catherine Susan GenoveseCatherine Susan Genovese

Konformita. Tri štvrtiny ľudí sa nechá v rámci malej skupiny presvedčiť o očividnej nepravde, pokiaľ sa na tejto nepravde zhodne zvyšok skupiny. Toto vyplýva zo známeho Ashovho experimentu. Zjednodušene: Pokusné osoby mali porovnávať dĺžky čiar, medzi ktorými boli očividné rozdiely, a ukázať, ktoré sú rovnaké - väčšina z nich sa aspoň raz dala ovplyvniť nesprávnym hodnotením ostatných (, ktorí boli vopred dohodnutí s experimentátorom). Odvtedy sa uskutočnilo množstvo experimentov zaoberajúcich sa konformitou, spomeňme ešte Milgramov experiment a obzvlášť poučné experimenty Bibb Latane a John Darley (bystander effect) (jeden z experimentov ukazuje, že pre ľudí môže byť konformita dôležitejšia ako vlastný život - pokiaľ nikto nereaguje na dym v miestnosti  pravdepodobne nebude ani pokusná osoba).

Pozn.: Niekto môže spochybniť tieto experimenty a povedať, že to je pekné, ale podmienky experimentov boli špeciálne naaranžované, v reálnom živote by to vyzeralo ináč. Bohužiaľ nevyzeralo. Tieto experimenty, ako sa môžete dočítať v linkoch vyššie, boli inšpirované skutočnými udalosťami, spomeňme aspoň inváziu v Zátoke svíň a prípad Kitty Genovese.

Ľudia teda v podobných situáciách reagujú tak, ako predpokladajú, že sa od nich očakáva. Existuje pomerne silný odpor voči odlíšeniu sa od okolia a silná motivácia byť sociálne akceptovaný. Nenastáva niečo podobné aj z dlhodobého hľadiska? Keď človek vyrastá v určitom sociálnom prostredí, začne žiť tak, ako predpokladá, že sa od neho v tejto spoločnosti očakáva (nie len reaguje v určitých situáciách, ale riadi svoj život podľa predstáv spoločnosti - vytyčuje si spoločensky hodnotené ciele). Tendencia byť konformný sa zrejme v evolučnom procese ukázala ako výhodná - nepochybne vytvára v spoločnosti určitú stabilitu a jej členom výrazne zjednodušuje život - netreba sa každý deň opäť rozhodovať, ako si zapnúť košeľu a aký uzol spraviť na kravate (a či si nejakú vôbec dať) - človek nemusí riešiť už “vyriešené” problémy (nehovoriac o tom, že by bolo neefektívne spochybniť všetko naraz a všetko “objavovať” odznova). Na druhej strane, nenechávame sa ovplyvňovať až príliš? Nelimitujeme svoje myslenie do spoločensky prijateľnej podoby a všetko ostatné (nie nutne zlé) odmietame?
Niekto začne fajčiť, aby zapadol do kolektívu, niekto pracuje v robote, ktorá ho nebaví, aby mal na dom, auto, aby vyzeral ako niekto. Mať správny spoločenský obraz býva základnou motiváciou, hlavnou potrebou - iný spôsob ako byť šťastný (šťastnejší?) by človeka zrejme neuspokojil (prečo by inak takto konal?). (Nekritizujem určitý výber preferencií, snažím sa iba pomenovať tento mechanizmus.)


Domáca úloha 1) Skúste vymyslieť nejakú obyčajnú vec (nemusí byť nutne obyčajná, ale pre začiatok stačí), ktorú väčšina ľudí robí jedným spôsobom, a spravte ju ináč, nezvyčajne. Pozorujte pri tom reakcie okolia. Napr.: Otvorte niekde dvere stlačením kľučky kolenom:). (Autor nevymyslel lepší príklad, pretože aj jeho myslenie je limitované spoločenskými konvenciami, prosím, vy sa snažte byť kreatívnejší.)

Domáca úloha 2) Vymyslite si alternatívny život k tomu vášmu (prípadne aj alternatívny svet - nenechajte sa ničím obmedziť). Napr.: Ako by ste trávili svoj čas, keby svet vyzeral presne tak ako teraz, ale ľudia by z nejakého dôvody zmizli. Čo by ste robili?

Domáca úloha 3) Vytvorte aspoň jedno cvičenie, prípadne hru na rozvoj nonkonformného myslenia.

Autor článku sa veľmi poteší prípadným komentárom pozorného čitateľa. Domáce úlohy nie sú povinné, ale môžu byť užitočným cvičením - rovnako sa poteším akejkoľvek spätnej väzbe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?