Násilie na ženách - nezasiahneš ty, nezasiahne nikto

Autor: Jozef Genzor | 19.3.2015 o 10:46 | Karma článku: 12,19 | Prečítané:  5814x

Je osem hodín večer. Výkriky ženy sa rozliehajú do priestorov obývaného paneláku. Všetci to počujú, všetci rozumejú tomu, čo sa práve odohráva. Najprv hlasný dupot, ako sa snaží zúfalá obeť uniknúť. Je to však márne, z tejto pasce niet úniku. Nereprodukovateľné mužove vyhrážky a nadávky. Údery, buchot, bolestivé výkriky, prosby. Nakoniec plač. Nie, ani plač násilníka nezastaví. Celé toto peklo pokračuje ďalej. Až to začína znepríjemňovať inak pokojný večer ich dobrosrdečných susedov, ktorí by radi v pokoji sledovali svoje obľúbené televízne programy. Keď to už ďalej nemôžu počúvať, zabúchajú na stenu. Krik, nadávky, buchot utíchajú. Je to také malé statočné susedské upozornenie: „Prosím pekne, nehnevajte sa, ale na dnes už hádam stačilo. Už nás to naozaj otravuje, nedalo by sa s tým náhodou prestať? Alebo aspoň potichšie.“

Tým je problém vyriešený. Susedia si doma vyjadria svoje morálne rozhorčenie, pridajú možno ešte nejaké to vysvetlenie, prečo ju asi bije a prečo sa s tým nedá vôbec nič robiť, prípadne, že to nie je ich problém. A to je všetko. O mesiac sa to celé zopakuje znova. A potom znova. A znova. Niekedy je to častejšie, niekedy zriedkavejšie. Však už ju vlastne ani nebije. A potom znova, aké prekvapenie. Ako dlho to môže takto pokračovať? Kľudne aj roky.  

Teraz niekoľko rýchlych faktov. V dokumente Európskej rady sa uvádza, že každá štvrtá žena je obeťou domáceho násilia niekedy počas života a medzi 6-10% žien zažilo domáce násilie za posledný rok (platí pre európske krajiny). Podobné zistenia sa dajú nájsť aj v správe Svetovej zdravotníckej organizácie. Vo veľkej väčšine prípadov je páchateľom domáceho násilia muž, v literatúre sa uvádza (napr. tu), že je to tak až v 90% prípadov. Takmer 14% žien bolo zranených následkom násilia zo strany partnera (spolu s ďalšími podrobnosťami možno nájsť tu).

Čo sa skrýva za týmito štatistikami? Pre ilustráciu uvádzam dva typické prípady z dokumentu Generálnej prokuratúry Domáce násilie voči ženám a deťom (2002)

(1)

„Obv. T. T. - stíhaný pre trestné činy podľa § 197a Tr. zák. a § 221 ods. 1 Tr. zák. dňa 13. 6. 2001 a dňa 28. 8. 2001 v Šamoríne v spoločnom byte sa vyhrážal svojej bývalej manželke D. T. že ju zabije, vyháňal ju aj s mal. deťmi z bytu a napokon ju aj fyzicky napadol tak, že ju viackrát udrel päsťou do tváre a do brucha a spôsobil jej zranenia vyžadujúce si práceneschopnosť v trvaní asi 30 dní. Keď sa maloletý syn (nar. 1989) snažil chrániť svoju matku, obvinený napadol aj jeho, avšak zranenia, vyžadujúce si liečenie a práceneschopnosť mu nespôsobil.

V danom prípade je potrebné zdôrazniť až zarážajúcu surovosť konania páchateľa, ktorý (vediac o tom, že poškodená má zhubný nádor na pečeni) ju úmyselne udieral päsťou do brucha s vyhrážkou, že „keď ju nezničila rakovina, musí ju zabiť on".

Vec zatiaľ nie je skončená.

(2)

„Obv. Ľ. M. bol právoplatne odsúdený za trestné činy podľa § 197a, § 221 ods. 1 Tr. zák. na tom skutkovom základe, že dňa 1. 2. 1999, 10. 2. 1999 a 17. 3. 1999 v Kútoch v rodinnom dome po predchádzajúcej hádke fyzicky napadol svoju družku J. D. tak, že ju udieral rukou do tváre, škrtil ju a udieral jej hlavu o stenu, čím jej spôsobil zranenie vyžadujúce si práceneschopnosť po dobu asi 1 mesiaca, pričom sa jej sústavne vyhrážal zabitím a podpálením domu, v dôsledku čoho bola nútená vždy utiecť z domu a privolať hliadku PZ. Obvinenému bol právoplatne uložený trest odňatia slobody vo výmere 6 mesiacov zo zaradením do I. NVS a ochranné ambulantné protialkoholické liečenie.

Tie závažnejšie prípady (alebo najzávažnejšie, ako sú vraždy) tu zrejme nemá zmysel uvádzať. Radšej sa krátko pristavím k niekoľkým postrehom zo spomínaného dokumentu Generálnej prokuratúry. Násilie zo strany páchateľa nebýva ojedinelou záležitosťou, väčšinou sa opakuje a trvá dlhší čas. Poškodené ženy násilné správanie spočiatku tolerovali, trestné oznámenie sa rozhodli podať, až keď to bolo neznesiteľné, resp. došlo k spôsobeniu vážnejšieho následku na zdraví poškodených žien, resp. ich detí. Je nešťastné, že ženy často váhajú s podaním trestného oznámenia. Taktiež treba povedať, že prvotnou príčinou násilia je osoba páchateľa – jeho psychické dispozície a povahové črty. Sklon páchateľa k násiliu často býva ešte umocnený užívaním alkoholu (75% trestných činov domáceho násilia bolo spáchaných pod vplyvom alkoholu).

Mlátiť ženu naozaj nie je žiadne hrdinstvo. Je to úbohé. Je to neospravedlniteľné. Je to jedna z vecí, kde vtipy a žarty sú nevhodné, pretože na násilí naozaj nie je nič vtipné. Vždy je to tragédia, ktorá zanecháva hlboké následky. Z násilia sa nestáva nič menej odsúdeniahodné, iba preto, že sa odohráva za dverami bytu, v zdanlivom súkromí. To, že útočník pozná obeť, nemení nič na ohavnosti jeho správania. Toto správanie je v slušnej spoločnosti netolerovateľné. Takéto správanie je trestným činom. Ale znamená to niečo, pokiaľ sa nevieme týranej ženy zastať? Znamená to niečo, pokiaľ nevieme ani len zavolať 158? To by totiž bola úplne adekvátna a normálna reakcia. V sociálnej psychológii je dobre známy jav, keď človek nepomôže obeti, ak sú prítomní ďalší svedkovia (ide o tzv. efekt prizerajúceho, bystander effect). Akoby sa zodpovednosť rozložila a nikto sa nestará. Takže ak niečo nespravíš ty, tak to potom nespraví nikto. Na víťazstvo zla stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič.

 

Ďalšie čítanie

Prečo týrané ženy ostávajú týranými ženami

Psychické následky násilia páchaného na ženách a možnosti pomoci špecializovaným sociálnym poradenstvom

Aliancia žien Slovenska

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?